HomeTorte SIte

Torte SIte

Tortë me portokaj

Torte e leht dhe e shpejt
Prep Time20 minutes
Cook Time40 minutes
Total Time1 hour
Course: Dessert
Cuisine: Albanian

Ingredients

 • 2 copë ve
 • 10 lugë gjelle vaj
 • 10 lugë gjelle qumshtë
 • 10 lugë gjelle miell
 • 1 copë pluhur për ijekje
 • 200 gr sheqer
 • 100 ml ujë
 • 2 copë portokaj

Instructions

Brumi i parë

 • Vezët i ndajm të bardhe nga e verdha. Të bardhen e ves me 5 lugë sheqer e përzijm me mikser deri sa të fitohet një krem i trash. Po ashtu në një enë tjeter të verdhen e ves e përzim me mikser me 5 lugë sheqer , pastaj i bashkojm në një enë të bardhen me të verdhen duke ja shtuar 10 lugë vaj ,10 lugë qumësht dhe 10 lugë mill të perzier me një pluhur pjeks ,pastaj brumin e fituar nga këta përbërs e hedhin në tepsi dhe e futim në furr të nxeht me par e pjekim për 20 minuta në temperatur 180 G ,pasi të piqet peta e marri e grimcojn në copë të vogla dhe ja shtojm 200 gr sheqer ,100 gr ujë dhe dy portokaj të ngrir të cilët do ti kalojm në rende . vv

Brumi i dytë

 • Vezët i ndajm të bardhe nga e verdha. Të bardhen e ves me 8 lugë sheqer e përzijm me mikser deri sa të fitohet një krem i trash. Po ashtu në një enë tjeter të verdhen e ves e përzim me mikser me 7 lugë sheqer , pastaj i bashkojm në një enë të bardhen me të verdhen duke ja shtuar 15 lugë vaj, 15 lugë qumësht, lugë mill të përzier me një pluhur pjeks dhe i pjekim për 20 minuta në temperatur 108 G.

Renditja

 • Pasi kemi pjekur brumin e dytë mbi të shtojm brumin e parë të cilin e kemi grimcuar më parë dhe ja hedhi përmbi dhe krejt në fund e lyejm me qokollad.